Bezkręgowce

Zdobywcy świata Niektórzy zaliczają do tej grupy bakterie. Pozostałe organizmy to przede wszystkim owady. Są one jednocześnie najbardziej rozpowszechnionymi organizmami na Ziemi. Przystosowały się do prawie każdego środowiska. Potrafią wykorzystać każdy typ pokarmu – nawet drewno. Wiele gatunków jest wykorzystywanych przez człowieka w celach gospodarczych, jak pszczoły czy inne owady zapylające. Poza tym pszczoły są hodowane ze względu na miód. Wiele jednak powoduje mnóstwo chorób. W wiekach średnich pchły i inne pasożyty ludzkie przenosiły groźne choroby, które powodowały epidemie chorób, takich jak dżuma. Obecnie ogromnym problemem jest malaria w krajach tropikalnych, przenoszona przez komary. Wiele osób jest uczulonych na jad owadów. Inni przedstawiciele bezkręgowców to pasożyty. Najlepiej przystosowane organizmy do życia cudzym kosztem. Zaliczamy tutaj tasiemce i glisty ludzkie. Jednak ich cykl rozrodczy jest bardzo skomplikowany i obecnie wysoka higiena pokarmów praktycznie uniemożliwia zachorowanie. Ogromna ilość bezkręgowców żyje w wodzie. Należą do nich małże, skorupiaki i mięczaki. Małże są dość istotne z punktu widzenia ekologii. Są indykatorami czystości wód – nie są w stanie przeżyć w wodach silnie zanieczyszczonych. Poza tym same, przeprowadzając filtrację, pomagają w samooczyszczaniu się jezior. Skorupiaki i mięczaki stanowią ważny element w łańcuchu pokarmowym mórz. Ponadto są wykorzystywane w celach kulinarnych.
Pierwsze kręgowce, jakie pojawiły się na Ziemi Woda uniemożliwia oddychanie tlenem atmosferycznym. Ryby wykształciły odpowiednik płuc – skrzela. Działają one na podobnej zasadzie jak płuca u zwierząt lądowych. Konieczny jest stały przepływ wody przez blaszki skrzelowe (podstawowe elementy składowe skrzeli), a silnie ukrwione ściany są w stanie wyłapać pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie i za pomocą krwi rozprowadzić ją po całym ciele. Ryby są pierwszymi zwierzętami, które mają całkowicie zamknięty układ krwionośny.

Pojawia się także serce złożone z czterech części: jednej komory, jednego przedsionka, zatoki żytnej i stożka tętniczego. W przypadku bezkręgowców serca nie było w ogóle, albo składało się z kilkunastu komór. U ryb występuje tylko jeden obieg krwi i wzorując się na nazewnictwie z następnych grup, można powiedzieć, że ryby mają tylko krew żylną. Mózg ryb jest niewielki, ale złożony już z pięciu części. Są one słabo rozwinięte, największy jest móżdżek oraz rdzeń przedłużony. Jest on odpowiedzialny za podstawowe funkcje życiowe jak działanie układu krwionośnego. Narządy zmysłów są słabo rozbudowane. Stosunkowo dobry jest wzrok i zmysł równowagi w postaci linii nabocznej – są to komórki z włoskami czuciowymi wrażliwe na zmiany ciśnienia wokół ryby. Dzięki temu zwierzę wie, w jakiej pozycji aktualnie się znajduje. Niektóre gatunki mają pęcherz pławny, którym mogą regulować głębokość.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.