Budowa płaza

Całkowite uniezależnienie się od wody i zdobycie świata Gady mają wykształcony system poruszania się. Nie ma potrzeby już poruszania się na boki, jak o było w przypadku płazów. Potrafią też poruszać się stosunkowo szybko. Węże są gadami, którym w toku ewolucji wtórnie zanikły kończyny. Poruszają się one ruchem zygzakowatym wykorzystując bardzo rozwinięte mięśnie. Uelastycznieniu uległ także kręgosłup i szczęka, dzięki czemu są w stanie połykać ofiary. Gady mają już w miarę dobrze wykształcone płuca, pojawiły się pofałdowania, które zwiększyły powierzchnię wymiany oddechowej.

Była to konieczność, ponieważ twarda skóra uniemożliwiała już wymianę gazów przez skórę. Gady mają już dobrze wykształcony mózg. Bardzo dobrze widoczne są półkule mózgowe, móżdżek zmniejszył swoje rozmiary. Pojawiły się pierwsze pofałdowania na powierzchni mózgu będące zapowiedzią późniejszej kory mózgowej u ptaków i ssaków. Układ krwionośny złożony z dwóch obiegów i sercem trójkomorowym. W przegrodzie znajduje się niepełna przegroda, która uniemożliwia całkowite mieszanie się krwi z tlenem i tej odtlenowanej. Narządy zmysłów – wzrok został trochę osłabiony na rzecz zmysłu węchu. Ponadto dosyć dobrze rozwinięty jest zmysł słuchu. Ponadto niektóre węże mają zdolność wykrywania podczerwonego, które emituje każde żywe stworzenie. Ułatwia to namierzenie i upolowanie ofiary.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.