Ptaki blaszkodziobe

Występowanie Występujące na całym świecie ptaki blaszkodziobe można spotkać w różnorodnych środowiskach: na wodach otwartych mórz, u wybrzeży morskich, nad jeziorami, a także w wysokogórskich stawach. Żyją na bagnistych torfowiskach, rozlewiskach rzecznych i w tropikalnych lasach deszczowych. Cechą, która łączy wszystkie gatunki, jest umiejętność pływania, jednakże ilość czasu, jaką spędzają w wodzie, jest bardzo różna u różnych gatunków.

ptaki blaszkodziobe przykłady

Na przykład sterniczka jamajska, która jest gatunkiem żyjącym w Ameryce Północnej i Południowej i która została introdukowana w Europie, jest jednym z najsilniej związanych z wodą gatunków w tej grupie. Oddala się ona od wody tylko w okresie lęgowym. Natomiast bernikla hawajska wiedzie głównie lądowy tryb życia i często zakłada gniazda wśród drzew. Taki tryb gniazdowania pozwala tym ptakom spokojnie żyć. Znajdują one sobie miejsca wygodne, blisko pokarmu i z dala od groźnych drapieżników, dla których stanowią potencjalne ofiary. Zwierzęta te starają się unikać potencjalnych niebezpieczeństw.
Kaczki Najliczniejszą grupą ptaków blaszkodziobych są kaczki właściwe.

ptaki blaszkodziobe – rodzaje

Czasami, z uwagi na sposób żerowania i sylwetkę ciała, dzieli się je na kaczki właściwe i na grążyce. Kaczki właściwe poszukują pokarmu na lądzie i na powierzchni lub blisko powierzchni wody, zanurzając głowę i szyję w taki sposób, że w czasie żerowania wystają im ponad lustro wody tylko ogon i nogi. Grążyce zdobywają pokarm nurkując – niektóre z nich mogą zanurzać się ze złożonymi skrzydłami, inne zaś, podobnie jak tracze, nurkując, machają skrzydłami i „latają” pod wodą jak i inne blaszkodziobe.

ptak blaszkodzioby

Niektóre gatunki żerując posługują się obydwoma sposobami – zdobywają pokarm na powierzchni i głęboko pod wodą, inne zaś żerują przeważnie na lądzie, gdzie zjadają trawę i nasiona. U większości gatunków kaczek samce mają wyraźnie barwniejsze upierzenie niż samice. Szare, niepozorne upierzenie samic jest bardzo dobrym sposobem maskowania w okresie lęgowym. Zazwyczaj to tylko samice wysiadują jaja i opiekują się pisklętami, a samce im w tym nie pomagają. Samice są bardzo dobrymi matkami, potrafią odpowiednio wychować swoje dzieci.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.