Hodowla dla mięsa

Świnie hoduje się głównie ze względu na ich mięso, trafiające na rynek zarówno w stanie surowym, jak i zakonserwowane. Znanych jest kilka sposobów konserwacji mięsa, używa się do tego celu soli, azotanu sodowego albo azotanu potasowego. Mięso można też wędzić, dzięki czemu zyskuje ono charakterystyczny aromat. Świńska skóra ceniona jest przez kaletników -wyrabia się z niej na przykład ekskluzywne walizki. Szczecina wieprza wykorzystywana jest do produkcji szczotek. Z innych części ciała świni wyrabia się m.in. świece, klej, mydło a nawet nawozy. W starożytności świnie były uważane za święte zwierzęta. Ci, którzy je hodowali, musieli przechodzić rytualne oczyszczenie. Z czasem rytuał ów przyczynił się do powstania przekonania, że świnia jest zwierzęciem nieczystym.

Rzeczywiście, wieprzowina może być niebezpieczna, jeśli nie jest odpowiednio przyrządzona. W mięsie świni mogą bowiem występować pasożyty, które w przypadku spożycia przez człowieka surowego zakażonego mięsa mogą spowodować nawet śmiertelną chorobę. Być może to właśnie dlatego wyznawców judaizmu i muzułmanów obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania wieprzowiny. Potoczne opinie o tym, że świnie są zwierzętami wyjątkowo brudnymi są nieuzasadnione. Jeśli tylko mają odpowiednie warunki, starają się zachować czystość, najczęściej jednak chlewnie, w których są trzymane, skutecznie im to uniemożliwiają. Świnie żyjące na wybiegach potrzebują wody, w której mogą się ochłodzić, a jedynymi dostępnymi zbiornikami są zwykle błotniste kałuże.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.