Jedna z kozich ras

Najważniejsze odmiany kóz alpejskich to koza toggenburska i saaneńska. Są to odmiany przydomowe, hodowane głównie ze względu na bardzo dobre mleko. Mleko odmiany saanen jest niezwykle bogate w substancje odżywcze. Większość kóz w Wielkiej Brytanii to krzyżówki rodzimych ras, angielskich, szkockich, walijskich i irlandzkich, z kozami alpejskimi. W wyniku krzyżowania powstały takie rasy jak: british saanen i british toggenburg. W basenie Morza Śródziemnego, na przykład w Hiszpanii, Włoszech i północnej Afryce, popularne są takie rasy jak: grenada, la mancha i murcian. Rasa kóz nubijskich pochodzi z Afryki, a dokładniej z Nubii – starożytnej krainy leżącej na pograniczu dzisiejszego Egiptu i Sudanu.

Kozy nubijskie, kozy bliskowschodnie oraz indyjskie mają oklapnięte uszy. Kozy nubijskie zostały przywiezione do Europy i skrzyżowane z odmianami alpejskimi. Jedną z najbardziej udanych ras jest dająca dużo dobrego mleka rasa anglonubian, bardzo popularna w Ameryce Północnej.Ze względu na bardzo wysokiej jakości wełnę, jaką można z nich uzyskać, niezwykle cenione są też dwie inne rasy – angorska i kaszmirska. Ta ostatnia, wbrew nazwie nie pochodzi z Kaszmiru, lecz z Tybetu. Otrzymuje się z nich doskonałą, miękką przędzę, znaną jako wełna kaszmirska. Kozy angorskie hodowane są ze względu na charakterystyczną, długą wełnę o pięknym połysku – tzw. moher. Moher jest bardzo ceniony w przemyśle odzieżowym, robi się z niego m.in. swetry, szale, rękawiczki i czapki.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.