Inne zwierzęta hodowlane

Owce i kozy często wypasa się we wspólnych stadach, co jest praktyką niemal tak starą jak udomowienie tych zwierząt. Kozy są bardziej żywotne i sprawniejsze niż owce. Naturalnym środowiskiem ich życia są strome stoki i góry, po których poruszają się z niezwykłą zwinnością. Dobrze znoszą surowy klimat i niedostatek pożywienia, są odporne na choroby. Z tych powodów są idealnym zwierzęciem domowym. Kozy hodowane są dla mleka, wełny, skóry i mięsa. Skład chemiczny mleka koziego różni się od składu mleka krowiego.

Mleko kozie jest lekkostrawne i zalecane dla dzieci oraz ludzi uczulonych na mleko krowie. Nigdy też nie zawiera prątków gruźlicy, które są czasami obecne w mleku krowim. Wiele smacznych gatunków serów wyrabia się właśnie z koziego mleka. Najbardziej znane gatunki dzikich kóz to koziorożec alpejski i koza bezoarowa. Koziorożec alpejski występuje we włoskich Alpach, Hiszpanii, na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce, Sudanie i w Azji Środkowej. Jest przysadzistej budowy i waży od 40 do 120 kilogramów. Koza bezoarowa jest przodkiem wszystkich udomowionych gatunków kóz, a zamieszkuje górzyste regiony w azjatyckiej części Turcji. Samce dzikich kóz poza okresem rui żyją samotnie. Samice i młode wędrują w stadach liczących około 40 osobników.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.