Gęsi

 

Umiejętności i życie rodzinne Gęsi żyją w parach, które utrzymują się przez zimę i cały sezon lęgowy. Większość gatunków gęsi zakłada gniazda na ziemi, wyścielając dołki materiałem roślinnym. Puszystymi pisklętami opiekują się oboje rodzice. Para dorosłych ptaków po wykluciu się piskląt z jaj prowadzi swe potomstwo na pastwiska, stawy i jeziora. Po dorośnięciu młodych cała rodzina przyłącza się do większego stada.

W czasie pierwszej wędrówki młode uczą się od starszych osobników szlaków migracji, poznają lokalizację żerowisk i położenie zimowiska. Chociaż gęsi dobrze pływają i dobrze czują się w wodzie, to większość ich gatunków równie często można spotkać na lądzie, gdzie żerują, skubiąc trawę i zbierając ziarno. Niektóre gatunki gęsi, szczególnie tzw. „gęsi szare” z rodzaju Anser, często zatrzymują się na polach uprawnych i zjadają oziminę oraz ziarno. Czasami ich wielkie stada mogą zniszczyć wiele hektarów zasiewów. Bernikle obrożne upodobały sobie natomiast trawę morską, której poszukują w strefie pływów na słonych bagnach i muliskach.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia.