Chrząszcze ryjkowcowate

Inne odmiany chrząszczy Chrząszcze ryjkowcowate należą do niedużych, roślinożernych zwierząt. Nazwa ich się bieże stąd że dorosłe chrząszcze mają przednią część głowy wyciągniętą w kształt ryjka. Na głowie mają czułki które są zgięte.

Chrząszcze ryjkowcowate słabo latają ale za to mogą uszkodzić mnóstwo drzew. Naliściak drzewiarz uszkadza liście drzew tworząc w nich dziurki, wygryzając brzegi liści. Inne chrząszcze zwane tutkarzem uszkadzają liście brzóz, wierzb, topoli i osiki. Są one szczególnie dobrze widoczne na wiosnę kiedy to można zobaczyć liście tych drzew zwinięte w tutkę. Taka tutkę tworzy samica tego chrząszcza.

Tutka jest miejscem na złożenie jaj. Szeliniak sosnowiec uwielbia korę młodych sosen szczególnie tych które rosną na nasłonecznionych polanach. Do chrząszczy należą również korniki które wgryzają się pod korę drzew osłabiając je a niekiedy doprowadzając do ich obumarcia. Najczęściej słyszy się o korniku drukarzu który żeruje najczęściej na świerkach. Do bardzo ruchliwych chrząszczy zaliczamy tycza cieślę, zmorsznika czerwonego i kłopota czarnego.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia.