Wychowanie i mleko matki

Ssaki są najbardziej zróżnicowaną grupą kręgowców. Spotykamy tutaj ssaki pierwotne, zwane stekowcami, ssaki kopytne, małpy człekokształtne. Najciekawsze i stosunkowo najmniej poznane są stekowce . Dziobak czy kolczatka nie mają pewnych cech jak ssaki wyższe. Występują tylko w Australii. Ciąża trwa krótko, a dalszy rozwój następuje w jaju składanym przez samicę. Nie mają wykształconych sutków, ale karmią młode mlekiem. Podobnie sytuacja kształtuje się u torbaczy. Występują przede wszystkim w Australii i Nowej Zelandii. Rozwój zarodka rozpoczyna się w macicy, ciąża trwa krótko i następnie płód wędruje do torby, gdzie znajdują się sutki z mlekiem. Tam następuje dalszy rozwój zwierzęcia. Wyższe ssaki rozwijają się tylko w macicy samicy.

Długość ciąży zależy od wielkości zwierzęcia. Najkrócej trwa u myszy, a najdłużej młode zwierzę rozwija się u słoni. Ssaki wykształciły system ochrony potomków. Wychowywanie trwa stosunkowo długo. Dłużej niż w przypadku innych gatunków. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie słoni czy psów. Młode długo jedzą mleko matki i późno zakładają swoje rodziny. Ssaki mają najlepiej rozwinięty mózg i w pełni opanowały umiejętność nauki i zapamiętywania. Wykorzystują strategie i narzędzia w celu zdobycia pożywienia. Mają też najlepiej rozwinięte narządy zmysłów. Dominuje węch i słuch, mniejsze znaczenie u większości gatunków pełni wzrok. Układ krwionośny jest najbardziej wydajny, u ssaków pojawiła się w pełni rozwinięta

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.