Wełna

Jak otrzymać runo Owce, kiedy już ich okrywa włosowa osiągnie pełną długość, strzyże się, a uzyskany w ten sposób surowiec nosi nazwę runa. Wełna owcza może się znacznie różnić właściwościami. Na przykład gruba, mocna wełna odpowiednia na tweedy, dywany i do wyrobu koców otrzymywana jest z odmiany blackface highland lub z północnoamerykańskiej rasy navaho.

Długie włókna, bez których trudno wyobrazić sobie dobrą wełnę, charakterystyczne są dla ras cotswold, lincoln i wensleydale. Merynosy, stanowiące około połowy światowego pogłowia owiec, również hodowane są dla dobrej jakości wełny. Jeden merynos daje co roku od 4,5 do 7 kg wysokiej jakości surowca. Owce o krótkim włosie, takie jak southdown i suffolk, hodowane są raczej dla mięsa niż wełny. Z zachodniego Turkiestanu pochodzą znane na całym świecie karakuły. Ze skóry ich jagniąt wyrabia się cenne futra, z wełny dorosłych osobników zaś, piękne dywany. Dla skór hoduje się też, popularne w Rosji, owce romanowskie, o charaktery stycznej popielato-niebieskawej maści z białymi plamami na czarnej głowie, nogach i końcu ogona.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Kategorie
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.