Owca

Hodowla zwierząt Owca to jedno z najużyteczniejszych gospodarczo zwierząt, jakie zna ludzkość. Dostarcza wełny i skór na ubrania. Mięso znane jako baranina (z dojrzałych osobników) lub jagnięcina (z młodych owiec) spożywane jest na całym świecie. Z owczego mleka wyrabia się sery. Przodkami owiec hodowanych przez ludzi są dwa gatunki żyjące na wolności – muflon, czyli europejska dzika owca, oraz urial, czyli owca stepowa, gatunek azjatycki. Owce dobrze znoszą warunki, które byłyby zbyt surowe dla bydła. Można je wypasać na stromych górskich stokach, czego przykładem są stada owiec w Szkocji i północnej Anglii czy w naszych Tatrach, ale także na nizinach. Mogą dość długo obywać się bez wody i znajdują wystarczająco dużo pożywienia na przesuszonych pastwiskach. Są również wytrzymałe na chłód, dlatego chętnie są hodowane w miejscach o tak surowym klimacie jak Falklandy czy Szetlandy. W krajach o klimacie umiarkowanym, z wyraźnie oddzielonymi porami roku, owce spędzają zimę w pomieszczeniach zamkniętych, tzw. owczarniach, gdzie są karmione mieszankami zbożowymi. W krajach z bardzo łagodnymi zimami, np. w Nowej Zelandii, owce mogą przebywać na pastwiskach przez cały rok.
Gdzie występują hodowle Wielu pasterzy spędza większość czasu na przepędzaniu bydła z pastwisk zimowych na letnie i z powrotem. Takie wędrówki najczęstsze są w regionach górskich, na przykład w Alpach w Europie, albo w Alpach Południowych w Nowej Zelandii. Pasterze przemierzają tam ze swoimi stadami wiele kilometrów górskich ścieżek. Na całym świecie jest ponad miliard owiec. Są kraje, w których ich liczba przewyższa liczbę mieszkańców. Największym hodowcą owiec na świecie jest Australia. W tym 17-milionowym kraju żyje ponad 160 milionów owiec, z czego więcej niż jedna trzecia hodowana jest w jednym tylko stanie – Nowej Południowej Walii. Krajem, w którym na jednego mieszkańca przypada najwięcej, bo aż 17 owiec, jest Nowa Zelandia. Hodowla owiec popularna jest również w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach byłego Związku Radzieckiego, w Chinach, Indiach, Turcji, Iranie, Republice Południowej Afryki, Argentynie i Pakistanie. Po Australii i Azji najwięcej owiec hoduje się w Afryce. Ponad połowa afrykańskich państw posiada znaczące stada tych zwierząt.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia.