Owca

Hodowla zwierząt Owca to jedno z najużyteczniejszych gospodarczo zwierząt, jakie zna ludzkość. Dostarcza wełny i skór na ubrania. Mięso znane jako baranina (z dojrzałych osobników) lub jagnięcina (z młodych owiec) spożywane jest na całym świecie. Z owczego mleka wyrabia się sery. Przodkami owiec hodowanych przez ludzi są dwa gatunki żyjące na wolności – muflon, czyli europejska dzika owca, oraz urial, czyli owca stepowa, gatunek azjatycki. Owce dobrze znoszą warunki, które byłyby zbyt surowe dla bydła. Można je wypasać na stromych górskich stokach, czego przykładem są stada owiec w Szkocji i północnej Anglii czy w naszych Tatrach, ale także na nizinach. Mogą dość długo obywać się bez wody i znajdują wystarczająco dużo pożywienia na przesuszonych pastwiskach. Są również wytrzymałe na chłód, dlatego chętnie są hodowane w miejscach o tak surowym klimacie jak Falklandy czy Szetlandy. W krajach o klimacie umiarkowanym, z wyraźnie oddzielonymi porami roku, owce spędzają zimę w pomieszczeniach zamkniętych, tzw. owczarniach, gdzie są karmione mieszankami zbożowymi. W krajach z bardzo łagodnymi zimami, np. w Nowej Zelandii, owce mogą przebywać na pastwiskach przez cały rok.
Gdzie występują hodowle Wielu pasterzy spędza większość czasu na przepędzaniu bydła z pastwisk zimowych na letnie i z powrotem. Takie wędrówki najczęstsze są w regionach górskich, na przykład w Alpach w Europie, albo w Alpach Południowych w Nowej Zelandii. Pasterze przemierzają tam ze swoimi stadami wiele kilometrów górskich ścieżek. Na całym świecie jest ponad miliard owiec. Są kraje, w których ich liczba przewyższa liczbę mieszkańców. Największym hodowcą owiec na świecie jest Australia. W tym 17-milionowym kraju żyje ponad 160 milionów owiec, z czego więcej niż jedna trzecia hodowana jest w jednym tylko stanie – Nowej Południowej Walii. Krajem, w którym na jednego mieszkańca przypada najwięcej, bo aż 17 owiec, jest Nowa Zelandia. Hodowla owiec popularna jest również w Rosji, na Ukrainie i w innych krajach byłego Związku Radzieckiego, w Chinach, Indiach, Turcji, Iranie, Republice Południowej Afryki, Argentynie i Pakistanie. Po Australii i Azji najwięcej owiec hoduje się w Afryce. Ponad połowa afrykańskich państw posiada znaczące stada tych zwierząt.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Kategorie
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.