Król zwierząt

Koty są niezwykle zdeklarowanymi samotnikami. Wśród wszystkich gatunków wielkich kotów jedynym wyjątkiem są lwy, które najczęściej żyją w stadach. Stado składa się z tzw. samca dominującego, kilku samców stojących niżej w hierarchii, samic oraz osobników młodych w wieku do 4 lat. Każde stado zajmuje małe terytorium, gdzie poluje i którego dobrze strzeże przed innymi lwami.

Dlaczego lew jest gatunkiem stadnym, a większość pozostałych kotów nie? Wieloletnie badania wykazały, że organizacja lwów ukształtowała się pod wpływem techniki polowania i zagęszczenia zwierząt, na które polują. Ofiary lwów to zwykle duże zwierzęta kopytne: zebry, antylopy gnu, i gazele, również tworzących ogromne stada na afrykańskich sawannach. W takim stadzie tysiące oczu bezustannie obserwuje otoczenie, ponadto zwierzęta kopytne potrafią bardzo szybko uciekać. Dlatego przez miliony lat lwy doskonaliły łowy grupowe. Ofiary innych gatunków kotów żyją w rozproszeniu. Polowanie rozpoczyna się zwykle o zmierzchu, po dniu dobrze przespanym w gęstych zaroślach. Lew nie żywi się tylko jednym rodzajem ofiar. Gdy jest głodny, żadne zwierzą, z wyjątkiem agresywnych i silnych bawołów, ogromnych słoni czy dorosłych nosorożców nie może czuć się bezpiecznie w jego otoczeniu.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia.