Król zwierząt

Koty są niezwykle zdeklarowanymi samotnikami. Wśród wszystkich gatunków wielkich kotów jedynym wyjątkiem są lwy, które najczęściej żyją w stadach. Stado składa się z tzw. samca dominującego, kilku samców stojących niżej w hierarchii, samic oraz osobników młodych w wieku do 4 lat. Każde stado zajmuje małe terytorium, gdzie poluje i którego dobrze strzeże przed innymi lwami.

Dlaczego lew jest gatunkiem stadnym, a większość pozostałych kotów nie? Wieloletnie badania wykazały, że organizacja lwów ukształtowała się pod wpływem techniki polowania i zagęszczenia zwierząt, na które polują. Ofiary lwów to zwykle duże zwierzęta kopytne: zebry, antylopy gnu, i gazele, również tworzących ogromne stada na afrykańskich sawannach. W takim stadzie tysiące oczu bezustannie obserwuje otoczenie, ponadto zwierzęta kopytne potrafią bardzo szybko uciekać. Dlatego przez miliony lat lwy doskonaliły łowy grupowe. Ofiary innych gatunków kotów żyją w rozproszeniu. Polowanie rozpoczyna się zwykle o zmierzchu, po dniu dobrze przespanym w gęstych zaroślach. Lew nie żywi się tylko jednym rodzajem ofiar. Gdy jest głodny, żadne zwierzą, z wyjątkiem agresywnych i silnych bawołów, ogromnych słoni czy dorosłych nosorożców nie może czuć się bezpiecznie w jego otoczeniu.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.