Jakie zagrożenia stwarza środowisko

 

Za poważną redukcję liczebności płazów i gadów na wielu obszarach obwinia się kwaśne deszcze – efekt zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki. Płazy preferują środowiska podmokłe, a te w ostatnich latach były na wielką skalę osuszane i stały się terenami rolniczymi.

Zasypywanie stawów może doprowadzić do nagłego wyginięcia całych populacji płazów, te są me skutki wywołują zmiany spowodowane przez człowieka w lasach tropikalnych i na nadmorskich wydmach. Wiele żab ginie, gdyż są wyłapywane i zjadane przez ludzi – żabie udka są w wielu kra­jach uważane za wielki przysmak. W Chinach sala­mandra olbrzymia, która może osiągać 1,5 metra długości, wciąż jest wystawiana na targowiskach na sprzedaż, mimo że uważa się ją za gatunek ginący. W ostatnich latach płazy i gady były poławiane w wielkiej liczbie i sprzedawane jako zwierzęta do trzymania w domach. Do Europy, która jest głów­nym rynkiem zbytu, regularnie wysyłane są trans porty ze zwierzętami z rejonów Azji i Ameryki Po­łudniowej. Wśród nich jest wiele płazów i gadów. Wiele problemów dotyczących ochrony płazów odnosi się również do gadów. Skóry gadzie od wie­lu lat są cenionym surowcem w przemyśle odzie­żowym.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.