Gatunki zagrożone
Organizmy proste i złożone Lew ścigający zebrę, to klasyczny przykład tego, co dziewiętnastowieczni naukowcy określali terminem „walka o byt”. Drapieżnik musi być szybszy lub sprytniejszy niż jego ofiara, podczas gdy ona zazwyczaj polega na zasadzie „bezpieczeństwa w grupie”.
Zwierzęta wynalazły również bardziej subtelne metody, które mają zapewnić im przetrwanie. Każda strategia, każdy ruch i krok podporządkowane są jednemu, głównemu celowi – reprodukcji. Wszystkie gatunki dążą do dostarczenia następnym pokoleniom jak największej liczby genów. Każde zwierzą i roślina wypracowały szczególny styl życia, jaki najlepiej sprawdza się w danym środowisku.
Niektóre proste formy życie polegają na efektywnej strategii liczebności. Np. bakteria po prostu opanowuje swoje środowisko milionem własnym maleńkich kopii. Bardziej złożone organizmy zazwyczaj mają potomstwa, ale dużo więcej energii zużywają na zagwarantowanie mu przeżycia, co w praktyce oznacza bardzo ostrożny wybór partnera. To właśnie ta selekcja kryje się za niesamowitymi akrobacjami, jakie wykonuje samiec rajskiego ptaka, prezentujący swoje upierzenie samicy.