Ewolucja

 

Nie ma zalążków kończyn ani przednich, ani tylnych. Silnie rozwinięty jest ogon. Cechą odróżniającą jest szkielet zbudowany z chrząstki. Ma to swoje zalety – szkielet chrząstkowy umożliwia bardziej sprawne ruchy, ciało stało się bardziej giętkie. Jest to konieczne w przypadku środowiska wodnego – woda stawia większy opór niż powietrze. Istnieje jednak grupa ryb, które mają szkielet kostny. Pierwsze zwierzęta kręgowe, które wyszły na ląd.

Nie uzależniły się jednak całkowicie od wody. W wodzie następuje bowiem kopulacja i zapłodnienie jajeczek samicy. Nie ma rozwiniętego układu rozrodczego. Poza tym skóra płazów nie jest dobrze wykształcona i nie są one w stanie przeżyć bez ciągłego nawilżania. Są to pierwsze zwierzęta, u których wykształciły się kończyny. Powstały z płetw przednich i tylnych. Cały szkielet przekształcił się chrząstkowego w kostny, co ułatwiło utrzymywanie ciała nad powierzchnią ziemi i umożliwiło poruszanie się. Jednak jest to ruch powolny.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia.