Alka olbrzymia

Alka olbrzymia, poszukiwania choćby pojedynczych osobników trwały jeszcze przez dziesiątki lat.Zrządzeniem ironii losu, alka została zabita przez ludzi, którzy chcieli uchronić ten gatunek. Kiedyś wyspy północnego Atlantyku były domem jednego z największych ptaków wodnych – alki olbrzymiej. Jeszcze 250 lat temu można je było zobaczyć w stadach, dziś są gatunkiem wymarłym. Jedyne okazy, jakie można dziś zobaczyć, to te w muzeum wiktoriańskim, w którym jest ich osiemdziesiąt sztuk, oczywiście, wszystkie wypchane. Pochodzą one z XIX wieku, kiedy to ptak przyciągał sporo uwagi, a zwłaszcza ich jaja były wtedy w cenie. Nazwa ptaka stała się nawet nazwą firmy.

Mimo takiego zainteresowania, ptak ten był dla człowieka tajemnicą. Naukowcy nie wiedzieli, ile ich było, gdzie żyły i jak ewoluowały, do czasu, kiedy ich zabrakło. Nawet typowy dla pingwina wygląd jest myślący. Alka olbrzymia to niezwykle ciekawy okaz zbieżności ewolucji: wygląda jak pingwin, ale nie jest z nim powiązana; ma znacznie więcej wspólnego z nożykiem, maskonurem i to są jej krewni. Podobna jest do pingwina, bo żyła w takich samych warunkach, jak on.
Dziób alki olbrzymiej jest mały.Z powodu jego niewielkich rozmiarów, nie generuje oporu. Ptak ten ma opływową linię, jest gładki i ma dobrą hydrodynamikę. Male skrzydła sprzyjają pokonywaniu oporów strumienia wody, a kończyny przesunięte SA do tylu. Wszystko to sprawiało, że zwierzę zachowywało się w wodzie, jak torpeda. Nurzyki i maskonury są najprawdopodobniej najbliższymi, żyjącymi krewnymi tej alki, ale między nimi są znaczące różnice. Nurzyk ma długie skrzydła, a to od razu wskazuje, że ten ptak lata, a skrzydła alki olbrzymiej SA krótkie, więc widać, że nie uniosłyby ptaka takich rozmiarów. Dejak w wodzie ptaki te zachowywały się bardzo podobnie, a uważa się, że możliwościami wcale nie ustępowały dużym zwierzętom wodnym. Kaszaloty i słonie morskie potrafią długo nurkować, ale mówi się tu o zwierzętach o masie tysięcy kilogramów, a nurzyk waży zaledwie kilogram. Zatem, jeśli przeliczyć wytrzymałość na kilogramy, to można powiedzieć, że te ptaki są najgłębiej i najdłużej nurkującymi zwierzętami, a alka olbrzymia była z pewnością jeszcze lepsza.

Komentarze są zamknięte.