Alka olbrzymia

Poszukiwania choćby pojedynczych osobników trwały jeszcze przez dziesiątki lat.Zrządzeniem ironii losu, alka została zabita przez ludzi, którzy chcieli uchronić ten gatunek. Kiedyś wyspy północnego Atlantyku były domem jednego z największych ptaków wodnych – alki olbrzymiej. Jeszcze 250 lat temu można je było zobaczyć w stadach, dziś są gatunkiem wymarłym. Jedyne okazy, jakie można dziś zobaczyć, to te w muzeum wiktoriańskim, w którym jest ich osiemdziesiąt sztuk, oczywiście, wszystkie wypchane. Pochodzą one z XIX wieku, kiedy to ptak przyciągał sporo uwagi, a zwłaszcza ich jaja były wtedy w cenie. Nazwa ptaka stała się nawet nazwą firmy.

Mimo takiego zainteresowania, ptak ten był dla człowieka tajemnicą. Naukowcy nie wiedzieli, ile ich było, gdzie żyły i jak ewoluowały, do czasu, kiedy ich zabrakło. Nawet typowy dla pingwina wygląd jest myślący. Alka olbrzymia to niezwykle ciekawy okaz zbieżności ewolucji: wygląda jak pingwin, ale nie jest z nim powiązana; ma znacznie więcej wspólnego z nożykiem, maskonurem i to są jej krewni. Podobna jest do pingwina, bo żyła w takich samych warunkach, jak on.
Dziób alki olbrzymiej jest mały.Z powodu jego niewielkich rozmiarów, nie generuje oporu. Ptak ten ma opływową linię, jest gładki i ma dobrą hydrodynamikę. Male skrzydła sprzyjają pokonywaniu oporów strumienia wody, a kończyny przesunięte SA do tylu. Wszystko to sprawiało, że zwierzę zachowywało się w wodzie, jak torpeda. Nurzyki i maskonury są najprawdopodobniej najbliższymi, żyjącymi krewnymi tej alki, ale między nimi są znaczące różnice. Nurzyk ma długie skrzydła, a to od razu wskazuje, że ten ptak lata, a skrzydła alki olbrzymiej SA krótkie, więc widać, że nie uniosłyby ptaka takich rozmiarów. Dejak w wodzie ptaki te zachowywały się bardzo podobnie, a uważa się, że możliwościami wcale nie ustępowały dużym zwierzętom wodnym. Kaszaloty i słonie morskie potrafią długo nurkować, ale mówi się tu o zwierzętach o masie tysięcy kilogramów, a nurzyk waży zaledwie kilogram. Zatem, jeśli przeliczyć wytrzymałość na kilogramy, to można powiedzieć, że te ptaki są najgłębiej i najdłużej nurkującymi zwierzętami, a alka olbrzymia była z pewnością jeszcze lepsza.

Komentarze są zamknięte.


Szukaj
Zwierzaki
    Większość osób kocha zwierzęta lub przynajmniej je toleruje. Zwierzęta są nam potrzebne do życia. Kochamy je a one odwzajemniają nasze uczucia lub zabijamy je dla pokarmu. Wieki temu nauczyliśmy się polować i zabijać dziką zwierzynę, żeby mieć coś do jedzenia. Potem nauczyliśmy się udomawiać zwierzęta, aż doszliśmy do wniosku, że możemy je sami hodować i czerpać wszelkie korzyści z ich istnienia. Hodujemy wiele odmian zwierząt. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć bydło, owce, konie, trzodę chlewną, oraz drobniejsze zwierzaki takie jak wszelkiego rodzaju drób, króliki i inne małe gryzonie. Nie wszystkie z tych zwierząt hodujemy w celach pokarmowych, niektóre przeznaczone są na ubrania. Najwięksi projektanci świata używają skór zwierząt hodowlanych (szynszyli, norek, królików i innych) do uszycia pięknych futer czy dodatków takich jak buty, torebki i rękawiczki. Hodujemy także konie. To piękne i mądre zwierzęta. Wykorzystujemy je do jazdy a nawet służą pomocą chorym dzieciom, w powrocie do zdrowia. Zazwyczaj lekarze stosują terapię ze zwierzętami u dzieci z porażeniem mózgowym. Ponieważ zwierzęta instynktownie wyczuwają nasze zachowania i nastroje pomagają dzieciom uczyć się miłości i otwierać na nieznane. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka – tak głosi znana maksyma. Jest w tym dużo prawdy. Nabywamy odpowiedniego zwierzaka, przelewamy na niego swoje uczucia, dbamy o niego jak o własne dziecko. To wszystko świadczy, że traktujemy nasze pupile najlepiej jak możemy, a one odwdzięczają się nam tym samym. Potwierdzają to przypadki, kiedy to zwierzęta ratują ludziom życie, choć są i takie, które zabijają ludzi. Nie wiadomo kto jest w tedy winien, czy ludzie, którzy szkolą zwierzęta na zabójców czy też ich własny instynkt samozachowawczy. Sklep zoologiczny to miejsce, w którym możemy nabyć zwierzaczka naszym milusińskim. Zazwyczaj to dzieci kochają psy czy koty lub inne zwierzaki, miłością bezgraniczną. Chcą mieć się do kogo przytulić i pogłaskać puchate futerko.